Hava Yalıtımlı Metal Mahfazlı Modüler Hücreler

Hava Yalıtımlı Metal Mahfazlı Modüler Hücreler

Hava Yalıtımlı Metal Mahfazlı Hücreler, 36 kV’a kadar olan orta gerilim dağıtım sistemlerinde kullanılmak üzere TS EN 62271-200 standardına göre tasarlanmış anahtarlama düzeni ve kontrol düzenleri grubudur. Standardın gerektirdiği tüm tip deneyler, yurt içi ve yurtdışında bulunan akredite laboratuvarlarda tamamlanmıştır.

OG Dağıtım sistemleri için ihtiyaç duyulan fonksiyonel özelliklere sahip farklı tiplerde hücre tasarımları mevcuttur.

Yapısal Avantajlar

  • Uzaktan izleme ve kumanda sistemlerine uygun
  • SF6 Gazlı Yük Ayırıcısı, SF6 Gazlı Ayırıcı ve SF6 Gazlı Kesici ile güvenli ayırma ve kesme işlemleri
  • Kompakt boyutlar ile OG Dağıtım Transormatör Merkezlerinde rahat ve güvenli kullanım
  • Modüler yapı mantığına uygun olarak sağa ve sola genişleyebilme, kolay montaj ve demontaj özelliği
  • Hatalı açma/kapama işlemlerine karşı tasarlanmış mekanik kilitlemeler

Tasarım ve Yapısal Özellikler

Mahfaza

Hava Yalıtımlı Metal Mahfazlı Hücrelerin bütün dış yüzeylerinde 2mm kalınlığında hazır galvanizli sac malzeme kullanılır. Mahfazanın ön yüzünde bulunan kapak ve kapıları, çalışma mekanizması bölümlerinin ön panelleri elektrostatik toz boya yöntemiyle boyanır. İnsanların gerilimli bölümlere yaklaşmasına ve hareket eden bölümlere dokunmasına karşı mahfaza, IP3X koruma derecesine sahiptir.

Kapılar ve Kapaklar

Hücrelerinde kesici, akım ve gerilim transformatörleri ve sigortaların bulunduğu bölmelere erişim AÇILABİLİR kapak ve kapılar ile sağlanabilir. SABİT kapaklar ise herhangi bir alet kullanılmadan AÇILAMAYAN kapaklardır ve üzerinde “TEHLİKE” uyarı işareti bulunur.

Standart ve Opsiyonel Donanımlar

Akım ve Gerilim Trafoları

Hücrelerde toroid tip ve mesnet tip olmak üzere iki farklı akım trafosu kullanılmaktadır. Müşteri istekleri ve proje ihtiyaçları doğrultusunda farklı tiplerde akım ve gerilim trafoları kullanılmaktadır.

Dijital Koruma ve Kontrol Röleleri

Müşteri istekleri ve proje ihtiyaçları doğrultusunda farklı tipte koruma, ölçü ve kontrol özelliklerine sahip röleler kullanılır. Hücreye montajı yapılan rölelere istenen ayar değerli yüklendikten sonra sevk edilir.

Ölçü Aletleri

Ampermetre, voltmetre, sayaç ve enerji analizörü gibi ölçü aletlerinin seçimi müşteri ve proje ihtiyaçları doğrultusunda yapılmaktadır.

Arıza Gösterge Düzeneği

Farklı tedarikçilerden temin edilen faz ve toprak arızasını gösteren Arıza Gösterge Düzeneği hücrelerle birlikte opsiyonel olarak sunulmaktadır.

OG Sigortalar

Hücrelerde, trafo gücüne göre seçimi yapılan yüksek kesme kapasiteli OG sigortaları kullanılmaktadır.

Uzaktan Kumanda

Hücrelerde standart olarak sunulan uzaktan kumanda ile hücre üzerindeki operasyonlar 5 metre mesafeye kadar yapılabilmektedir.

Baralar

Hücreler arası bağlantılarda kullanılan baralar yüksek iletkenlik kapasitesine sahip büzüşmeli boru ile izole edilmiş alüminyum veya bakırdan üretilmektedir.

Başa dön